USŁUGI PRZEWODNICZE

San Glass to nie tylko profesjonalna i kompleskowa auto naprawa. Dla naszych klientów świadczymy usługi przewodnicze. Przygotowaliśmy ciekawe tematyczne trasy, które pozwolą odkryć Państwu bogactwo Bieszczad.


Karpackie trasy tematyczne -  w ramach tej usługi opracowano trzy główne obszary tematyczne: I Architektura karpacka sakralna i świecka, II Naturalne Karpaty, III Bieszczadzkie dziedzictwo, które w zależności od zainteresowań i potrzeb będą indywidualnie dobierane do poszczególnych grup klientów. W ramach usługi klient będzie miał zapewniony nocleg w obiekcie turystycznym. W/w obiekt znajduje się w miejscowości Bykowce, położony jest na pięknej działce tuż pod lasem z malowniczym widokiem na panoramę Sanoka. Jednorazowo z usługi będzie mogło skorzystać ok 12 osób. Do usługi wliczony jest przejazd po niżej wymienionych trasach wraz z opieką przewodnika, który będzie posiadał odpowiednie kwalifikacje poświadczone certyfikatem – animator karpacki.

 

Karpackie Trasy Tematyczne

 

ARCHITEKTURA KARPACKA SAKRALNA I ŚWIECKA

 

I – Karpackie „perły kultury” - Sanok

 

• Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku –  zwiedzanie największego Skansenu w Polsce. MBL zajmuje powierzchnię 38 ha, przedstawia ok. 120 obiektów karpackiej architektury drewnianej z terenu Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórzy, m.in. cerkiew z Grąziowej – 1731, kościół z Bączala Dolnego 1667, stare drewniane chaty - Chyże, zamieszkiwane dawniej przez rdzenne społeczności karpackie.

 

• Skansen posiada również ok. 500 ikon, z których część znajduje się w wyżej wymienionych cerkwiach zaś pozostałe są wyeksponowane w oddzielnym budynku. Sanocki skansen jest największą tego typu placówką w kraju. Obecnie rekonstruowany jest dworek szlachecki oraz sektor małomiasteczkowy.

 

• Grodzisko Horodyszcze w Trepczy - Dawna osada Sanoka , po drodze warto obejrzeć murowaną cerkiew p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy wzniesioną w 1807 roku.

 

II – „Historyczno – Artystyczny Sanok”:

 

• Muzeum Historyczne w Sanoku – Zamek w którego salach wyeksponowanych jest 270 ikon, z blisko 700 posiadanych przez muzeum. Najstarsze pochodzą z XV wieku. Kolekcja ikon jest największą i najcenniejszą tego typu w Polsce.

 

• Galeria Zdzisława Beksińskiego - kolekcja zawiera mniej więcej 300 prac, w tym 20 ostatnich dzieł artysty, ponad 1000 fotografii i grafik komputerowych, listy, zapisy multimedialne, filmy rodzinne twórcy i  cały majątek. Sanockie Muzeum  posiada największą na świecie kolekcję prac Beksińskiego.

 

• W sanockim muzeum obejrzeć można także wiele cennych eksponatów archeologicznych oraz historycznych ściśle związanych z historia i kulturą regionu

 

III – „Z cerkwi do cerkwi”  (trasa Bykowce – Myczkowce):

 

• Cerkiew p.w. Św. Trójcy w Sanoku - prawosławna cerkiew katedralna, murowana, klasycystyczna, zbudowana w 1784 r. we wnętrzu zachowany, dziewiętnastowieczny ikonostas.

• Cerkiew p.w. Narodzenia Bogurodzicy - Sanoczek - dawna drewniana cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1863 roku.

• Cerkiew św. Dymitra w Sanoku  -  Dąbrówka - parafialna cerkiew greckokatolicka zbudowana w latach 1866-1891

• Wzgórze Marymont z ruinami klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu

• Zagórz cerkwie : Murowana cerkiew prawosławna, filialna, pod wezwaniem Michała Archanioła, Cerkiew Zagórz Dolina – p.w. Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, ufundowana w 1836 roku przez ówczesna właścicielkę Doliny i Bykowiec

• Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach – CKE daje nam możliwość zobaczenia sakralnej architektury drewnianej z terenu Euroregionu Karpackiego zgromadzonej w jednym miejscu. Powierzchnia na której wyeksponowano makiety cerkwi zajmuje około 1 hektara, na 10 miniaturowych wzgórzach zaprezentowano140 makiet cerkwi i kościołów z terenów południowo-wschodniej Polski, Ukrainy i Słowacji. Część zaprezentowanych  świątyń nadal istnieje do dziś, pozostałe niestety już dawno zostały zniszczone.

• Zapora Myczkowiecka, -spacer

 

IV – Bukowieckie okolice

 

• Cerkiew p.w. świętych Kosmy i Damiana - Wujskie - wzniesiona w 1804 roku,

• Załuż –wieś w dolinie Sanu, położona u podnóża Gór Słonnych. Najstarsze odkryte tu ślady osadnictwa pochodzą z epoki żelaza i okresu rzymskiego. Głównym zabytkiem Załuża jest zespół dworski z końca XIX w. obecnie - ośrodek wypoczynkowy, otoczony XIX-wiecznym parkiem, niedaleko od dworu znajdują się pozostałości murowanej kaplicy grobowej także z XIX w.

• Ruiny Zamku Sobień - ruiny zamku Sobień są jednym z kilku średniowiecznych założeń obronnych w południowo-wschodniej Polsce. Oprócz pozostałości po włościach Kmitów, wielką atrakcją tego miejsca jest Punkt widokowy wysunięty poza ruiny, nad dolinę Sanu.

 

 

NATURALNE KARPATY

 

I -  Park Krajobrazowy Gór Słonnych (Bykowce, Sanok, Załuż, Tyrawa Solna) - (Dowolny wybór trasy wokół całego Parku, na życzenie klienta)

 

Park o powierzchni ponad 51ha obejmuje ochroną północne fragmenty Gór Sanocko-Turczańskich i południowe pasma Pogórza Przemyskiego. Na terenie parków warto odwiedzić 5 rezerwatów przyrody w tym rezerwat „Góra Sobień”, „Drybek, czy tez „Na Opalonym”

 

II - „Bieszczadzkie morze z Bliska” ( Trasa Bykowce - Solina – Polańczyk - Wetlina)

• Jezioro Solińskie, zapora wodna Solina –spacer po zaporze oraz zwiedzanie wnętrza zapory wodnej, największego sztucznego zbiornika retencyjnego w Polsce.

• Polańczyk – spacer po uzdrowisku, karczmy z lokalnym jadłem, np. Zakapior, Rejs statkiem po jeziorze

• Przejazd malowniczą trasą przez Terkę do Wetliny – nocleg w sercu gór „Grzechowisko”

 

III -  „Bieszczadzkie  Wędrówki”

Z Wetliny prowadzi wiele szlaków górskich w Wysokie Bieszczady: pod opieką przewodnika beskidzkiego – trasy do wyboru, na życzenie klienta

 

Dzień 1 – wyjście na Rabią Skałę – dla początkujących wielbicieli gór, obiad w chacie Wędrowca – serwującej potrawy kuchni karpackiej.

 

Dzień 2 – Połonina Wetlińską i herbatka w kultowej Chatce Puchatka, zejście przez Połoninę Caryńską do Ustrzyk Górnych

 

IV –   „Żubr jest blisko”

Wyjazd z Wetliny do Mucznego – wyjście na Bukowe Berdo – najpiękniejszy i najbardziej malowniczy widok na Bieszczady polskie, słowackie i ukraińskie, w drodze powrotnej Zagroda pokazowa Zubrów Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Drodze z Mucznego do Stuposian. Obiad – kuchnia lokalna, pstrąg, dziczyzna – Wilcza Jama w Smolniku.

 

 

BIESZCZADZKIE DZIEDZICTWO

 

Bykowce – Dźwiniacz Dolny – Ustrzyki Dolne – Hoszów

 

I – Warsztaty Pieczenia Chleba „U Flika”, Warsztaty Filcowania Wełny, lub warsztaty Papieru czerpanego, zwiedzanie Ekomuzeum Hołe – trasa Ekomuzeum oparta o naftową tradycję okolicy i historię.

 

II – Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych – zwiedzanie + prelekcja, Muzeum Młynarstwa i Wsi, zwiedzanie + Regionalny obiad kuchni karpackiej

 

III Cerkwie: Brzegi Dolne, Ustrzyki Dolne, Równia (perła), Hoszów, Jałowe,

 

IV – Dwernik Kamień – wyjście na szczyt, Cerkiew w Dwerniku i Chmielu, warsztaty rękodzielnicze, filcowanie wełny, koralikarskie tradycyjne wyroby karpackie w pracowni „Rękoczyny” w Chmielu

 

V – Dawne bieszczadzkie wsie

Krzywe – ruiny dawnych zabudowań wsi, stare sady – piękna ścieżka przyrodnicza i rezerwat przyrody, degustacja serów kozich u Tośki Majsterek.

 

VI - Zatwarnica bojkowska – Chata Bojkowska w Zatwarnicy, prelekcja etnograficzna, warsztaty rękodzielnicze tradycyjne u pracowni artystycznej „NaDwie Ręce” w autentycznej chyży bojkowskiej, spacer do największego Bieszczadzkiego wodospadu Chylaty.

 

VII – Kulinarnym szlakiem – m.in.: MŁYN - Muzeum Młynarstwa w Ustrzykach Dolnych, Kawiarnia w Młynie; Zakapior – Polańczyk; Chata wędrowca - Wetlina; Wilcza jama – Smolnik.

 

NASI PARTNERZY

KONTAKT

FHU SAN GLASS Andrzej Skulich

ul.  Lipińskiego  224 A,   38-500  Sanok

tel.:                                 +48 601 921 720

tel. fax:                          +48 13 463 41 66

email:                      biuro@san-glass.pl

Copyright © 2016 San Glass

MAPA DOJAZDU  >

obrazek przed załadowaniem serwisu obrazek przed załadowaniem serwisu